Sektörel Çözümler - Enerji Tasarrufu

Enerjİ Tasarrufu


KNC OTOMASYON Enerji Tasarrufu Çalışmaları

ENERJİ TASARRUFU ÇÖZÜMLERİ

Son yıllarda çok büyük bir önem kazanan Enerji Tasarrufu konusunda firmamız özellikle Ac motorlara, Hız Kontrol Cihazları (VSD) ile yol vererek ve hızlarını sistem gereksinimleri doğrultusunda ayarlayarak enerji tasarrufu elde edilmesini sağlamaktadır. 

Hız Kontrol Cihazları İle Enerji Tasarrufu 
  
Neden Enerji Tasarrufu?

 • Üretim maliyetlerinin kazandığı önemi
 • Sınırlı üretimimiz olmasına rağmen giderek enerji tüketimimizin artması
 • Çevreye duyarlılık
 • Kyoto protokolü gereği
   

 
Dünya genelinde Enerji tüketimi incelendiğinde elektrik motorlarının tüketilen tüm enerjinin % 65’ini tükettikleri görülmektedir. Bununla birlikte motorları satın almak için ödenen bedellerin 100 katı kadar para bu motorların tükettiği elektrik enerjileri için ödenmektedir.

Hız Kontrol Cihazları ile motorların enerji tüketimlerinde %20 ile %70 arasında enerji tasarrufu elde etmek mümkündür. Özellikle Fan, Pompa, Hava Kompresörü, Soğutma Kompresörü gibi uygulamalarda en etkin şekilde Hız Kontrol Cihazının enerji tasarrufu etkisi görülebilmektedir. Ve Aşağıdaki grafikten görülebileceği gibi Ac Motorların çoğunluğu Fan, Pompa, Hava Kompresörü ve Soğutma kompresörlerinde kullanılmaktadır. Bu uygulamalar aynı zamanda Hız Kontrol Cihazlarının en çok enerji verimliliği sağladığı uygulamalardır.

Enerji Tasarrufu görsel3

Hız Kontrol Cihazları tarafından kontrol edilmekte olan Motorlarda, enerji tüketimi hız ile birlikte düşüş gösterir. Sabit Momentli yüklerde (Konveyor, Asansör, Vinç v.b.) aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi enerji tüketimi hız ile doğru orantılıdır ve hız azaltıldığı oranda çekilen güçte de azalma olmaktadır.

Enerji Tasarrufu görsel4

 

Pompa, Fan, Hava Kompresörü ve Soğutma kompresörü gibi değişken momentli yüklerde ise, motor hızının azaldığı oranın karesi kadar tork ihtiyacında azalma olmaktadır. Bundan daha çarpıcı olarak Motor hızının azaldığı oranın küpü kadar azalmaktadır. Aşağıdaki grafikte değişken momentli yüklere ait enerji sarfiyatı, yük eğrisi görülmektedir.

 

Enerji Tasarrufu görsel5

 

Bu grafiklerdende görülebileceği gibi AC Motorların, Hız Kontrol cihazları ile sürülmesi durumunda ciddi miktarlarda enerji tasarrufu elde edilmektedir.
 

Hız Kontrol Cihazlarının Sağladıkları

 1. Ani hızlanmalar sonucunda sistemde oluşan zararların engellenmesi,
 2. Pompa sistemlerinde motorun serbest duruşu sonrasında oluşan koç darbesini etkisinden kurtulmak,
 3. Sistem gereksinimleri doğrultusunda Otomasyon sisteminden kumanda edilebilmesi ve daha hassas ayar imkanı,
 4. Yol alma akımlarının düşmesi ve diğer sistemlerin etkilenmesinin önüne geçilmesi
 5. Kompanzasyon ihtiyacı azalması.

Yaşadığınız mühendislik problemlerine çözüm mü arıyorsunuz?