SOĞUTMA KOMPRESÖRÜ ÇÖZÜMLERİ

Soğutma Kompresörü


Merkezi Sistemlerde sürücü ile konderser fanı ve diğer soğutma kompresörlerinin kontrol edilmesi.

Sürücü ile Kondenser fanlarının kontrolü

Fuji Electric ürün gruplarından Frenic HVAC serisi ile artık konderser fanlarının yüksek basınç değerine göre devreye alınıp devreden çıkarılması işi kontrolcü kullanılmadan yapılabilmektedir. 4 PID yapabilme kabiliyetine sahip olan Frenic HVAC serisi cihazlar, toplamda 5 adet dijital çıkışa sahiptirler (3 Transistör, 2 Röle). Bu çıkışları kullanarak toplamda 5 cihaz'a kadar kontrol gerçekleştirebilmektedirler. Örneğin bir merkezi sistemde 3 adet Soğutma Kompresörü ve 2 adet kondenser fanı olduğu zaman aşağıdaki şekilde bağlantı ve çalışma sağlanır.

Fanların devreye girme ve devreden çıkma basınçlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz (yüksek basınç dikkate alınarak). Aynı şekilde 2. ve 3. kompresörün devreye girme ve çıkma basınçlarıda ayarlanabilmektedir (alçak basınç dikkate alınarak).

 

Aşağıdaki çalışma şeması uygulandığında Frenic HVAC serisi sürücü ilk kompresörün hızını alçak basınç durumuna göre ayarlarken olası tek kompresörün yetmemesi durumunda 2. kompresörü ve daha sonra yine 3. kompresörü sırasıyla devreye almaktadır.

Örneğin 1. sıradaki kompresör 3 barı yakalamak için PID ile çalışırken basınç seviyesi 4 bar olduğunda sürücü 2. kompresöre kontaktör üzerinden yol verir. basınç yükselmeye devam eder ise 3. kompresöre 4.5 barda kontaktör üzerinden yol verilir. Ortam soğumaya başlayıp basınç 4 bar'a düştüğünde 3. kompresör devren çıkarılırken 3.2 bar basınca geldiğinde 2. kompresörde devreden çıkarılır. eğer sistem 2.5 bar basınca tek kompresör ile indiyse sistem uykuya geçer ve 3.1 bar basınç olana kadar uyku modunda bekleyerek enerji tasarrufu elde edilmesini ve aynı zamanda sistemin kararlı çalışmasını sağlar. 

 

merkezi grup kontrolü

 

Frenic HVAC Özellikleri ve Soğutma Kompresörleri için uygun çözümleri

  • 4 Yıl Cihaz Garantisi
  • Dahili PLC fonksiyonu
  • Dahili DC Şok bobini ile harmonik akımlarının önlenmesi
  • 4 adet PID yapabilme yeteneği
  • Dahili EMC filtre
  • Nominal akımın %110 fazlasını 1 dk süreyle verebilme.
  • Toplamda 5 adet cihaza kadar kontrol edebilme.  (1-2-3 adet kompresör ve 1-2-3 adet kondenser fanı)

Yaşadığınız mühendislik problemlerine çözüm mü arıyorsunuz?