Sektörel Çözümler - Hava Kompresörü

Hava Kompresörü


Kompresör uygulamalarında enerji tasarrufu çözümleri

Vidalı Hava Kompresörlerinde Hız Kontrol Cihazı Kullanımı

Günümüzde vidalı hava kompresörlerinde verimlilik ve enerji tasarrufu çalışmaları yapılmaya başlanmış ve bunun neticesinde Kompresörlerde Vida'yı hareketlendiren asenkron motorlara Hız Kontrol Cihazları ile yol verilmeye başlanmıştır. Yeni imal edilen vidalı hava kompresörlerde Hız Kontrol Cihazı fabrika çıkışında kompresöre takılı halde üretim yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Kontaktör (Yıldız-Üçgen) yada Soft Starter ile yol verilen vidalı hava kompresörlerinde revizyon işlemleri uygulanmakta ve motora yol verme işlemi Hız Kontrol Cihazı ile yapılmaktadır.

 

Enerji Verimliliği

Mevcut bir Vidalı Hava kompresörüne Hız Kontrol Cihazı takılması durumunda yapılabilecek Enerji Tasarrufu miktarı %20 ile %50 arasında değişkenlik göstermektedir ve bunu daha kesin sonuçlarla hesaplamak mümkündür. Bu konuda bir çok kullanıcının aklındaki, soru enerji verimliliğinin hangi oranda olacağıdır. Bu oranı temel olarak belirleyen etken kompresörün boşta ve yükte çalışma zamanlarıdır. Boşta çalışma süreleri fazla olan kompresörlerde (kapasitesi büyük gelen kompresörlerde) enerji tasarrufu miktarı daha fazla olmaktadır.

 

Enerji Verimliliği Hesaplama

Ortalama olarak bir günde ne kadar süreyle boşta, ne kadar süreyle yükte çalıştığı ve ne kadar süreyle çalışmadığı ayrıca bunlara ek olarak boşta ve yükteki akımları bilinen bir kompresör için, enerji tasarrufu miktarı ve ne kadar zamanda yatırımınızın kendisini amorti edip size para kazandırmaya başlayacağı firmamız KNC OTOMASYON tarafından hesaplanarak sizler ile paylaşılmaktadır. 

 

Panolu Çözümler

KNC OTOMASYON olarak müşterilerimizin Vidalı Hava Kompresörü revizyon işlerinde panolu olarak çözüm sunabilmekteyiz. Mevcut çalışan yapıya dokunmadan sadece Kontaktörlerin yerine Hız Kontrol Cihazını devreye alarak çözüm sunmakta olduğumuzdan, bir kaç saat gibi çok kısa süre içerisinde Kompresörünüzün tekrar kullanıma geçmesi mümkündür.

 

Daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle  irtibata geçiniz. 

 

KNC OTOMASYON İLETİŞİM

Yaşadığınız mühendislik problemlerine çözüm mü arıyorsunuz?